Zajęcia adaptacyjne


 

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku 24 miesięcy – 3 lat

Program zajęć uwzględnia specyficzne umiejętności i zdolności charakterystyczne dla tego przedziału wiekowego uczestników.W tym okresie życia małego człowieka bardzo wyraźnie kształtuje się poczucie własnej tożsamości i autonomii. Intensywnie rozwija się również mowa i komunikacja oraz dochodzi do pierwszych świadomych kontaktów społecznych.

Podczas systematycznych spotkań dzieci nabywają nowych umiejętności i doświadczeń oraz uczą się zasad funkcjonowania w grupie. Zajęcia wielostronnie wspierają rozwój psychofizyczny dziecka, uwzględniając jego wielorakie inteligencje (zgodnie z teorią inteligencji wielorakich H. Gardnera). W zajęciach wykorzystuje się sprawdzone i skuteczne metody dydaktyczne, takie jak: Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz, Ruch Rozwijający Metodą W. Sherborne, Dziecięca Matematyka wg. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej,czytanie globalne na podstawie koncepcji G. Domana, pedagogika L.Wygotskiego oraz ćwiczenia logopedyczne relaksacyjne i wierszyki masażyki.

Zajęcia składają się z następujących modułów:

  1. Swobodna zabawa – uczenie się umiejętności zabawy w grupie, dzielenia się zabawkami, zabawy ruchowe i sprawnościowe;
  2. Plastyka – nauka kolorów, kształtów, faktur, ćwiczenia precyzyjnych ruchów palców i dłoni, ćwiczenia twórczego myślenia przez rysowanie malowanie, wydzieranie, wycinanie, naklejanie, stemplowanie, lepienie, ugniatanie, wyciskanie itp.;
  3. Wspólny podwieczorek (dzieci przynoszą ze sobą małą przekąskę i picie);
  4. Literatura – wspólne czytanie wierszyków, bajek, zabawy słowne, nauka prostych rymowanek;
  5. Muzyka – zabawy rozwijające koordynację oraz poczucie rytmu, zabawy ruchowe do muzyki, poznawanie instrumentów, rozpoznawanie dźwięków.

Uprzejmie prosimy o wyposażenie dzieci w przekąskę na podwieczorek, picie, szczoteczkę do zębów i kubek – po podwieczorku myjemy zęby oraz kapcie na zmianę. Prosimy również o przygotowanie ubranka na zmianę, aby ewentualne małe wypadki np. oblanie się piciem czy zrobienie siusiu nie przeszkadzały w dalszej zabawie.

 

Max liczba dzieci w grupie: 10 osób.