Śmiechoterapia
Prekursorem terapii śmiechem był hinduski biznesmen Madan Kataria. W połowie lat 90. założył on pierwszy w Indiach Międzynarodowy Klub Śmiechu. Każdego ranka członkowie tego bombajskiego klubu spotykali się w miejscowym parku, by przez kwadrans wspólnie się śmiać.

Pomysł Katarii okazał się strzałem w dziesiątkę: obecnie w Indiach działa ok. tysiąca klubów śmiechu, a na całym świecie jest ich ponad 1200, bo śladami Hindusów podążyli Niemcy, Amerykanie, Duńczycy i Holendrzy. W Europie miasto radości to Amsterdam: praktykuje się tam sesje śmiechu pod gołym niebem. W Polsce  śmiechoterapią zajmuje się m.in. Aleksander Łamek śmiechoterapeuta,  który od kilku lat prowadzi  zajęcia ze śmiechoterapii w warszawskim Centrum Onkologii.

Ponadto od wielu lat na całym świecie śmiechoterapią na dziecięcych oddziałach szpitalnych zajmuje się fundacja, która w Polsce pod nazwą  'Fundacja Dr Clown’ działa już dwanaście lat. Jest to fundacja, której działalność opiera sie o idee, które w latach 60 propagował amerykański  lekarz Hunter Cambell Adams nazywany „Patchem Adamsem”, który przebierał się za clowna i rozbawiał dzieci w szpitalu. W oparciu o jego historię nakręcono film „Patch Adams”  z tytułową rolą  Robin’a Wiliams’a, który opowiada o tym, jak bardzo śmiech może pomóc w wyzdrowieniu.
Badania przeprowadzone w USA na Uniwersytecie Maryland sugerują, iż śmiech oraz poczucie humoru mogą chronić przed chorobami serca. Codzienna dawka śmiechu (na przykład w postaci oglądania filmów komediowych) powinna być zalecana przez lekarzy, tak samo jak odpowiednie ćwiczenia czy dieta.
Śmiech wykorzystywany jest również w leczeniu raka. W ośrodku Southwestern, stanowiącym regionalne centrum Ośrodków Leczenia Raka w Ameryce (Cancer Treatment Centers of America) raz w tygodniu odbywają się zajęcia z terapii śmiechem, podczas których pacjenci „uczą się”, jak wykorzystać śmiech i poczucie humoru w walce z chorobą.

 

Działanie śmiechu:

 

–        buduje radość życia

–        redukuje stres

–        ogranicza napięcia psychoemocjonalne,

–        sprzyja rehabilitacji i rekonwalescencji

–        sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu,

–        odblokowuje emocje,

–        poprawia  samopoczucie,

–        korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

–        działa przeciwbólowo,

–        antydepresyjnie,

–        sprzyja odchudzaniu,

–        pobudza układ odpornościowy

 

 

 

Cennik:

Zajęcia odbywają się w dwóch formach:

– cykl 4 ok. 2 godzinnych warsztatów   – 150 zł

-jednorazowe zajęcia trwające ok. 4 godziny  – 80zł

Zapisy i dokładne informacje dotyczące zajęć drogą mailową: biuro@kotedward.pl